Социални Мрежи
КОЛИЧКА 0
продукта
Количката е празна
Каталог
За дома

Въглехидратите, от които не се пълнее

22 октомври 2020
Въглехидратите, от които не се пълнее

Вие сте на диета. Най-вероятно сте спрели да ядете хляб, ориз, плодове и други немастни въглехидрати. Това обаче не е необходимо. Всъщност това не е ефективно, защото не всички въглехидрати са направени по един и същи начин. Така че, противно на това, което може би сте чували, има въглехидрати, от които не се. Можете да ги ядете без проблем, дори и да се опитвате да отслабнете.

 

В тази статия ще ви кажем кои са въглехидратите.

 

Кои са въглехидратите, от които не се пълнее?

 

Въглехидратите са биомолекули, наричани освен въглехидрати и захари и захариди. Основната им функция е да помагат за съхраняването и получаването на незабавна енергия, особено в мозъка и нервната система.

 

Разликата между простите и сложните въглехидрати

 

Първо, важно е да се научите да правите разлика между прости и сложни въглехидрати.

 

Простите въглехидрати са тези, които бързо се усвояват от организма, осигурявайки незабавна и "висока" енергия под формата на захар. Въпреки че се счита за "лоши", истината е, че простите въглехидрати не се ограничават до рафинираната захар и промишлените печива. Вместо това те се намират и в повечето плодове и зеленчуци. Трябва да консумирате много от тях, защото те са отлични източници на витамини, фибри и минерали.

 

За разлика от тях сложните въглехидрати имат разклонена молекулна структура, което принуждава тялото да ги усвоява по-бавно, като по този начин се избягват така наречените захарни върхове. Тези видове въглехидрати се намират в пълнозърнести храни, ядки, пълнозърнести храни и бобови растения.

 

Въглехидрати, от които не се пълнее

 

Много протеинови диети се основават на пълното отсъствие на въглехидрати и целта е да се вкара организмът в кетоза.

 

Какво е кетоза?

 

Случва се, когато тялото получава необходимата енергия от запасите от мазнини, което води до загуба на тегло.

 

Въпреки че тези видове протеинови диети могат да бъдат ефективни в краткосрочен план, някои хора може да не искат да се откажат от въглехидратите, тъй като се чувстват:

 

- обезсърчен
- нямат концентрация
- раздразнени
- уморени

 

Също така трябва да имате предвид, че всяка диета, която потиска въглехидратите, вместо да увеличава протеина, е изключително опасна за вашето тяло. Освен това може да има обратен ефект.

IFrameIFrameIFrame

 

1. Пълнозърнест хляб

 

Пълнозърнестият хляб се прави с пълнозърнесто брашно или ръжено или с лимец. По този начин, този вид брашно съдържа по-малко въглехидрати и има повече хранителни вещества като протеин, фибри, лутеин и фосфохолин. Освен това има много витамини и минерали, които са от съществено значение за правилното функциониране на нашето тяло.

 

Освен това, въпреки че самият пълнозърнест хляб не ви помага да отслабнете, той ще ви накара да се почувствате подути и пълни. Може да ви помогне да поддържате апетита си и да предотвратите преяждането.

 

2. Плодове

 

Повечето плодове са основен източник на витамини, минерали и антиоксиданти. Въпреки че повечето формули са с високо съдържание на въглехидрати, с високо съдържание на фибри и естествени захари са идеални за диета.

 

Можете да намерите някои сортове с по-малко въглехидрати. Например, авокадо, нар, лимон, малина, ягода, диня, гуава, папая и грейпфрут са някои от плодовете с ниско съдържание на въглехидрати.

 

3. Бобови растения и зеленчуци

 

Бобовите растения и зеленчуците са важни източници на витамини, минерали, фибри и антиоксиданти. Това се дължи на ниския прием на калории и липсата на мазнини. Те също така ви помагат да поддържате идеалното си тегло, като по този начин избягвате затлъстяването.

 

Зеленчуците и бобовите растения също помагат за понижаване на холестерола и триглицеридите, предотвратяват хипертонията и премахват задържането на течности. Затова трябва да ги включите като основа на вашата диета.

 

4. Ядки и семена

 

Те са с високо съдържание на калории. Те обаче са перфектната закуска, защото съдържат протеини, фибри и мазнини. Няколко проучвания разкриват, че хората, които ги консумират редовно, са по-здрави и по-слаби от тези, които не ги консумират. Също имат по-малък риск от сърдечно-съдови и метаболитни заболявания.

 

Въпреки това ядките и семената трябва да се ядат умерено. Една шепа на ден е перфектна, но плик от 1 кг би било твърде много, защото ще надвиши препоръчителното дневно количество.

 

5. Киноа

 

Киноата е с високо съдържание на протеини, омега-6 и омега-3 мастни киселини и минерали, които осигуряват висока доза енергия благодарение на калий, магнезий, калций, фосфор и цинк. Съдържа и витамини от група В и витамин Е, които са фантастични антиоксиданти.

 

Бавното му усвояване регулира нивата на кръвната захар и холестерола, като по този начин предотвратява сърдечно-съдовите заболявания. Освен всичко това, ще ви накара да не сте гладни между храненията. Също така е отличен източник на желязо за вегетарианците.

 

6. Овесени ядки

 

Нашите прадеди са знаели енергийните свойства на тази зърнена култура. Тя е с високо съдържание на протеини, витамини и минерали като магнезий, цинк, калций и желязо. Освен това помага за поддържане на нивата на холестерола ниски благодарение на аминокиселините и омега-3 мастните киселини.

 

Така въглехидратите им се усвояват бавно и това означава, че енергията им постепенно се освобождава в тялото ни. По този начин ще ви задържат сити по-дълго. Същият този принцип ще ви помогне да предотвратите внезапните промени в нивата на кръвната ви захар, тъй като приносът на енергия е постоянен.

 

Сега знаете, че можете да правите диета и няма да останете гладни, тъй като можете да ядете някои въглехидрати.

Сподели: